in

10 места во светот кои сè уште немаат интернет! [прв дел]

Што би се случило ако интернетот, кој се претвори во основна потреба како електрична енергија и вода, исчезна од вашиот живот за момент? Несомнено е дека бројот на луѓе кои ќе бидат погодени од ова е премногу. Сепак, постојат места во светот каде нема интернет.

Кога велите места во светот каде нема интернет, не треба да мислите само на африканските племиња кои живеат во изолација, далеку од комуникација. Значителен дел од светската популација е лишен од пристап до интернет и тие се универзум далеку од она што се случува во светот, така да се каже. Претпоставуваме дека живеењето на овие места без интернет би било доста предизвикувачко за секој што ќе го прочита овој пост.

Овој список, кој вклучува многу земји и региони од Сирија веднаш до Северна Кореја, многу ќе ве заинтригира. Откако ќе ги прочитате не-интернет-регионите на светот, во вашиот ум може да се појават технолошки сценарија. Ако сте подготвени, одиме!

Еве ја листата:

1.Остров Тристан да Куња
2.Јакутат, САД
3.Пустина Сахара, Африка
4.Американска Самоа, Пацифички територии
5.Национални паркови во кањонот Sequoia & Kings, Калифорнија
6.Куба
7.Туркменистан
8.Црна шума, Германија
9.Северна Кореа
10.Узбекистан

Некаде среде Атлантскиот океан: островот Тристан да Куња

Островот Тристан да Куња, кој е поврзан со Комонвелтот на нациите и е најоддалечената населба во светот, е едно од местата во светот каде што најверојатно ќе добиете „скоро никаков“ сигнал, дури и мобилен телефон. Со население од 264 луѓе, островот нуди можност за поврзување од 1Mbps, но немате можност да се поврзете на интернет на островот.

На островот има мало интернет-кафе за интернет-капацитети, но како што веќе споменавме, има врска што понекогаш е 1 Mbps, а поголемиот дел од времето нема да привлече никаква. Причината што тие немаат интернет конекција е што тие се оддалечени 1.750 милји од јужноафриканскиот брег и се скоро изолирани од светот. Единствената предност на островот е тоа што е слободен да остварува повици во странство кога ќе се прими телефонскиот сигнал.

Заборавените земји на северозападна Канада: Јакутат

Јакутат, лоциран во американската држава Алјаска, е мал град со 808 луѓе и едно училиште. Има многу малку пристап до интернет во регионот Јакутат на Алјаска, што е многу погоден регион за оние кои сакаат да живеат живот далеку од технологијата.

Извршниот директор на Јакутат, Нејтан Мултон неодамна го најави започнувањето на проектот за проширување на моменталната состојба на интернет и испорака успешна широкопојасна услуга. По проектот, кој се очекува да заврши во есента 2021 година, многу е важно студентите во градот Јакутат да се поврзат на интернет.

Пустината Сахара: Африка

Во Сахара, најголемата топла пустина во светот, живеат 11 земји. Пристапот до интернет е скоро непостоечки во Сахара, каде што првите снежни врнежи се случија на 18 февруари 1979 година. Помалиот дел е малку за вашата среќа. Ограничен е пристапот до интернет во често посетуваниот дел од пустината, особено во мароканската страна.

Условите за живот се многу тешки во овој регион, каде што нема интернет линија заради причините што произлегуваат од животот во пустината. Регионот, каде што доаѓаат до израз многу несоодветности поради неговата сушна вегетација, ќе биде многу подобар за земјите со површина, бидејќи е 9 милиони квадратни километри.

Едно место на блиску Пацификот: Американска Самоа

Бидејќи е островска земја, Американска Самоа е една од точките каде пристапот до интернет е близу до невозможен. Можеби многумина од вас ја познаваат американска Самоа, земја поврзана со САД, бидејќи постигна 31 гол на натпревар од Австралија. Постојат интернет-кафулиња на неколку локации на островот Саваи во Американска Самоа, земја позната по такви чудни работи.

Пристапот до интернет од овие интернет кафулиња е многу тешка ситуација. Исто така, се знае дека неколку хотели имаат WiFi, но се знае дека имаат многу мала јачина на сигнал и често жителите на островот и туристите се без интернет. Можеби не сме добри во врска со интернет инфраструктурата и цените во нашата земја, но има и полоши од нас 🙂

Празнината среде цивилизацијата Национални паркови Sequoia & Kings Canyon: Калифорнија САД

Ако сакате да го земете ранецот без технологија и да ги посетите овие паркови долж планините Каскада од Канада до мексиканската граница од 2.600 милји, ова место може да биде идеално за вас. Пристапот до Интернет во овој регион, лоциран во државата Калифорнија, САД, е многу слаб. Иако има поглед кој го одзема здивот, овој аспект создава хендикеп за оние кои велат дека не можат да останат без интернет.

Овие паркови, кои се наоѓаат во област каде што не може да се развие интернет-инфраструктура, бидејќи се наоѓаат во високи населби и населението близу до регионот, се домаќини на многу сериозна туристи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote