in

Забележан прв ураган во вселената!

Научниците потврдија дека успеале да го откријат првиот ураган во вселената над нашата планета. Ураганот е маса составена од плазма широка илјадници километри. Оваа маса беше воочена неколку километри од Северниот пол, изјавија од Nature Communications.

Ураганот, наместо дожд, исфрлал електрони и траел околу 8 часа. „До сега не бевме сигурни дека вселенската плазма воошто постои и самиот доказ за нејзиното постоење е неверојатен“ изјави Мајк Локвуд, еден од научниците.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote