in

УбавоУбаво

МОРА ДА ЗНАЕТЕ: Прва помош во кујната која веднаш го запира крварењето

Крварењето од носот, длабоките исеченици, дури и артериските изливи ќе престанат за неколку секунди. Биберот овозможува брзо затворање на исечоците за да ја задржите крвта во вашето тело, онаму каде што припаѓа.

Како да ја запрете крвта со пипер за само 10 секунди

Само посипете органски пипер во прав на исечок или гребење и ќе го запре крварењето. Спротивно од она што може да мислите, не гори.

Слој од пиперка обвиткан околу раната ќе обезбеди безбедно заздравување и честопати нема да остави лузна! Можете исто така да го запрете крварењето од внатрешните рани со пиење топла вода измешана со лажичка алое.

„…Ставете една лажичка алое во чаша топла вода, испијте ја и додека не изброите до десет, крварењето ќе престане. Наместо целиот тој притисок да биде централизиран, тој се изедначува, а коагулацијата станува побрза. Без разлика дали крварењето е внатрешно или надворешно, оралната консумација на лажичка алое во чаша топла вода брзо ќе го запре“.

Други здравствени придобивки од пиперот

Алева е богата со капсаицин. Биберот содржи и витамин Ц, витамин Б6, витамин Е, калиум, манган и флавоноиди (кои му даваат пикантност и антиоксидантни способности).

Болка и воспаление

Алева е одлична за ублажување на болката при воспаление. Работи на принципот на исцрпување на невротрансмитер наречен супстанција P, со што се распаѓаат нервите кои пренесуваат сигнали за болка. Добро е за воспаление на мускулите, болки во грбот, вкочанет врат и други болки.

Корисно за згрутчување на крвта

сно за згрутчување на крвтаБиберот, исто така, помага во намалување на атеросклерозата, промовира фибринолитичка активност и спречува фактори кои доведуваат до формирање на тромби, а сето тоа може да помогне да се намали можноста за срцев или мозочен удар.

Помага во лекувањето на чиреви

Биберот помага и во лекувањето на чиревите со перисталтичко движење на цревата. Лутите пиперки се одлични и за желудникот и цревниот тракт. Го стимулира перисталтичкото движење на цревата и помага во асимилација и елиминација

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote