in

СмешноСмешно Што?Што?

Првото пиво без јаглерод диоксид!

Направено е првото пиво без јаглерод диоксид.. Направено е од најпознатата австриска пиварница Gosser, која инвестирала 10 милиони евра во производството.

Целта е „позелено производство“ и заштита на животната средина.

Процесот на производство ќе користи сончева енергија, како и остатоци од процесот на правење на обично пиво.

Наскоро, многу производи ќе треба да одат по патот на „зелено пиво“, бидејќи европските земји одлучија да не испуштаат јаглерод диоксид во 2050 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote