in

Првото шише вакцина инјектирана во САД влезе во музеј!

Болницата Нортвел во Њујорк, каде медицинската сестра Сандра Линдзи прва во САД прими вакцина против коронарниот вирус на компанијата Pfizer-BioNTek, донираше шише во музејот заедно со користен шприц, документ за вакцинирање на медицинската сестра , како и нејзината униформа тој ден.

„Овие се сега историски објекти кои сведочат за извонредниот научен напредок постигнат во борбата против епидемијата на коронавирусите и претставуваат надеж за милиони луѓе погодени од кризата предизвикана од епидемијата“, изјави управата на музејот.

САД се земја во светот која е најпогодена од вирусот корона. Во таа земја, повеќе од 528.000 луѓе починаа, а повеќе од 29 милиони луѓе се заразија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote