in

Трагичар Messi, Mbape рекордер – ПСЖ и Ливерпул во четвртфиналето! [ВИДЕО]

Познати се уште двајца учесници во четвртфиналето од Лигата на шампионите. Очекувано, Пари Сен Жермен и Ливерпул како домаќини одбранија голема предност од првите натпревари и рутински ги елиминираа Барселона и РБ Лајпциг.

И сè можеше да биде поинаку, не толку во конечниот исход, туку во степенот на драматургија, што гостите искористија големи шанси на двата меча во првото полувреме. Дани Олмо имаше гол во раната фаза од играта и доколку не го шутираше Алисон, Германците можеа да извршат сериозен притисок врз Ливерпул. Сепак, „црвените“ лесно го потврдија пласманот во четвртфиналето со два гола во второто полувреме, во просторот од само три минути над Салах во 71. и Мане во 74. минута.

Барселона ја имаше првата сериозна можност на паркот на принцевите, но Сергињо Дест ја погоди гредата. Кој знае како ќе се развиваше играта ако топката одеше малку пониско. Домаќинот поведе преку Килијан Ембапе од пенал во 31-та минута и стана најмладиот играч кој постигнал 25 гола во ова натпреварување.

И тогаш се појави шоуто на Лионел Меси. Најпрво постигна феноменален погодок во 37. минута за 1:1, а потоа во обештетувањето на првиот дел имаше можност комплетно да ја подигне температурата од белата точка пред другите 45 минути. Сепак, го прочита неговиот стар познаник, поранешниот голман на Реал, Кејлор Навас и интервенираше многу добро, па остана 1:1. Маурисио Покетино ја „уби“ играта во останатите 45 минути, а тимот на Роналдо Куман немаше поголем ентузијазам да се обиде да постигне три гола, а францускиот шампион конечно ја елиминираше Барселона од четвртиот обид откако клубот го презеде Ал Келафи.

Покрај Пари Сен Жермен и Ливерпул, во четвртфиналето се пласираа Борусија Дортмунд и Порто, а следната недела по реваншот Баерн – Лацио (прв натпревар 4:1), Челзи – Атлетико Мадрид (1:0), Манчестер Сити – Борусија Менхенгладбах (2:0) и Реал Мадрид – Аталанта (1:0) ќе бидат познати преостанатите учесници во четвртфиналето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote