in

Паб во Ирска најави тестирање на посетители со брз тест пред влегување, властите ги спречија овие планови!

Еден бар на западот на Ирска го најави отворањето како прва паб без корона во земјата, во која посетителите ќе бидат тестирани со брз тест пред да влезат. Сепак, набргу по оваа објава, сопственикот бил уапсен.

Во пабот „Аилс“ во Огамор, на два и пол часа возење од главниот град Даблин, се планира посетителите прво да чекаат во одредена област експерт да ги тестира за вирусот, пренесува Irish Mirror.

Сопственикот на пабот Донал Брн на Facebook објави дека влезот ќе им биде дозволен само на редовните посетители и само доколку бидат негативни на тестирањето, но тој додаде дека ќе можат да пијат таму каде што чекаат за тестирање и додека чекаат резултат.

Посетителите требаше да ги понесат трошоците за тестирање од 10 евра и може да се тестираат од 17 до 19 часот.

„Трошоците за тестирање се повисоки од тоа, но Ајлинс со задоволство ја покрива разликата за да се осигури дека нашите вработени и гости се безбедни и здрави“, напиша Брн на Facebook.

Според правилата што важат моментално во Ирска, пабовите што не служат храна не смеат да работат, а Ајлинс не е меѓу нив. Брн вели дека ниту служи ниту има намера да послужува храна.

“Јас не послужувам храна. Како што знаеме, храната не го запира COVID-19 и не го спречува комби”, рече Брн.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote