in

Путин ќе биде вакциниран денес, но не пред камери!

Рускиот претседател Владимир Путин ќе биде вакциниран подоцна денес со една од трите руски вакцини, но не пред камера, изјави портпаролот на Кремљин, Дмитриј Песков.

„Претседателот сè уште не е вакциниран, но очекуваме (дека ќе биде) до крајот на денот, вечерва. Ние нема да го покажеме тоа, ќе мора да го прифатиме својот збор“, рече Песков пред новинарите, додавајќи дека Путин „не сака вакцинација“ пред камери.

Песков исто така одби да прецизира дали Путин ќе биде вакциниран со Спутник V или со една од другите две вакцини развиени од земјата.

„Тој ќе биде вакциниран со една од тие три вакцини, нема да кажеме точно која“, рече портпаролот, пофалувајќи ја „ефикасноста и веродостојноста“ на руските вакцини.

Путин (68) најави дека ќе биде вакциниран денес, што се очекуваше подолго време, бидејќи веќе објави во декември кога започна вакцинацијата во Русија.

Бројни лидери се вакцинирани против коронавирусот, вклучувајќи ги и американскиот претседател eо Бајден, папата Франциско и кралицата Елизабета Втора. Некои тоа го сторија пред камерите за да испратат порака до граѓаните да го сторат истото.

Досега во Русија се вакцинирани само четири милиони граѓани, додека два милиони примија една доза, што е само четири проценти од вкупното население.

Според анкетата спроведена од Центарот Левада од почетокот на март, скоро две третини од Русите веруваат дека вирусот корона е „биолошко оружје“, а 62% од испитаниците не се расположени за вакцинирање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote