in

Владимир Путин соопшти важни вести околу вакцината СПУТНИК V!

Претседателот на Русија, Владимир Путин им порача на лидерите на останатите земји кои се наоѓаат во Г20 дека Русија е веќе спремна за обезбедување на вакцината Спутник V на другите земји кој имаат потреба од неа. Според Путин, Русија веќе подготвува своја втора и трета вакцина!

Лидерот на Русија изјави дека заедничка цел на највлијателните земји во светот е да создадат портфолио од вакцини кои ќе ни помогнат во борбата против Ковид-19. Русија веќе изјави дека нивната вакцина има ефикасност со 92%, според тестирањата кои ги спроведе во раната фаза. Се очекува СЗО да започне со одобрување на вакцините против коронавирусот во блиска иднина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote