in

Босанскиот филм „Quo vadis Aida“ номиниран за Оскар!

Претставникот на Босна и Херцеговина беше номиниран за Оскар со филмот „Quo vadis Aida“,

Филмот на Јасмила Шабаниќ беше меѓу петте филма во категоријата најдобар странски филм.

Покрај филмот на Шабаниќ, во трките за најдобар странски филм се вклучени и: „Уште еден круг“, „Подобри денови“, „Колектив“ и „Човекот што ги продаде своите кожи“, објави Американската академија за филмска уметност и наука.

„Quo vadis Aida“ беше номиниран во истата категорија за британските филмски награди „Бафта“ пред неколку дена, а викендов беше крунисан со две награди на 11-тиот филмски фестивал во Луксембург.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote