in

WTFWTF Што?Што?

ЕДНО РАБОТА КОЈА НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ЈА ПРАВИТЕ ВО ЈАВЕН ТОАЛЕТ: Лекарот предупреди на најголемата опасност – не е тоа што мислите

Лекарот откри што никогаш не треба да правите во јавниот тоалет, за да го намалите ризикот од инфекција!

 

Главно, ние сите користиме јавни тоалети само кога навистина треба. Најчесто, тие се миризливи и валкани, а тоа не значи само нечистотија што е видлива со голо око, туку и присуство на бројни бактерии. Меѓутоа, кога мочниот меур е полн, немате многу избор …

Д -р Прити Даниел вели дека едно од најчестите прашања што луѓето ја поставуваат за јавните тоалети е дали е можно тие да се заразат со сексуално преносливи болести.

 

“За да се случи тоа, бактериите ќе треба да се пренесат директно од чашата до вашиот генитален тракт или преку отворена рана на нозете или задникот. Шансите да се случи тоа се помали отколку да ве удри гром додека јавате летачка свиња, затоа не грижете се “, уверува докторот.

Таа посочува дека единствените болести што можеме да ги добиеме во јавните тоалети се ешерихија коли или салмонела, но таа апелира до луѓето да не прават една работа, што го зголемува ризикот од инфекција.

„Поради чучнувањето над тоалетот за да не посегнеме по даската, многумина од нас брзаат да ја извршат понудата што е можно поскоро, што може да доведе до инфекција на уринарниот тракт.

Лекарот ве советува да уринирате нормално и без брзање, а потоа добро измијте ги рацете и би било пожелно да ги испрскате со средство за дезинфекција на раце по излегувањето од тоалетот.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote