in

Невообичаени работи што ги прават бебињата додека се во матката: Мокрење, плачење..

Не мора да бидете експерт за бременост за да знаете дека бебињата во матката можат да сквотираат и да си го цицаат палецот.

Освен тоа, што друго прават бебињата во матката?

Дали бебињата мократ во матката?

Одговорот на ова прашање е едноставен. Да, бебињата се пикаат во матката. Всушност, тие често го прават тоа. Всушност, веруваме дека сте чуле за амнионска течност? Тоа е точно бебешка урина. Во моментот кога се роди бебе, скоро 100 проценти од амнионската течност што го опкружува е всушност урина. Кога бубрезите на бебето се целосно формирани, што приближно се совпаѓа со крајот на првиот триместар, бебето ќе почне да голта амнионска течност, да го излачува во форма на урина и повторно да го проголта, според „Newујорк тајмс“.

Дали бебињата дишат во матката?

Ако се прашувате како дишат бебињата во матката, одговорот е малку комплициран. Бебињата во матката не дишат на ист начин како и ние, бидејќи има течност во неа. Пред раѓањето, бебињата добиваат кислород од нивната мајка преку папочната врвца, но прават движења слични на вдишување, подготвувајќи се за првиот здив на воздухот.

Дали бебињата вршат нужда во матката?

Првата столица на бебето обично доаѓа во рок од 24 часа по раѓањето. Се нарекува мекониум и се состои од клетки, жолчка, коса, крв и овошна вода. Поголемиот дел од времето, бебето не измет во матката, но понекогаш тоа сепак се случува, особено ако детето не е родено на време или било подложено на стрес пред или за време на раѓањето. Доколку се случи ова, вашиот лекар ќе сака да го следи бебето некое време по породувањето за да се осигура дека не вдишал мекониум во белите дробови, што може да предизвика инфекција.

Дали бебињата плачат во матката?

Студија од 2005 година покажа дека бебињата плачат во матката. Ова може да биде шокантно да се открие, но бидете сигурни дека, иако бебето може да доживее некои негативни емоции и додека е во матката, тој постојано се теши од околината во која се наоѓа.

Дали бебињата гледаат во матката?

И покрај фактот дека видот е последното чувство дека детето ќе се развие за време на престојот во матката, бебињата можат и да ги отворат очите – и да видат. Бебето првпат ќе ги отвори очите околу 26-та недела од бременоста, според Малите нешта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote