in

Што?Што?

ИНТЕРЕСНО ИЛИ БИЗАРНО? Го именуваше својот син по името на неговото работно место!

Чудните имиња во светот станаа постојана појава, мислевме дека ги практикуваат само познати личности, но овој човек ги надмина сите очекувања.

Индонезиецот толку многу ја сака својата работа што го нарече својот син по него. Имено, неговиот петнаесетмесечен син е наречен Биро за статистика.

Уште пред да се ожени, Самет Вахуди знаеше дека ако некогаш има син, сака да го именува по секторот во кој работеше како државен службеник. Ова многу јасно и го соопштил на својата свршеница пред бракот, а таа го прифатила барањето.

Двојката прво доби девојче, па Самет се согласи да носи конвенционално име, но минатиот декември тие добија син и тој веднаш знаеше како сака да се вика детето – Бирото за статистика.

Индонезиските медиуми известија за ова необично име откако ја проверија базата на податоци.

Самет Вахуди пред новинарите изјави дека се вработил како државен службеник во градот Бребес во 2003 година, и оттогаш работи во Бирото за комуникација со статистички информации. Тоа место за него станало како втор дом, па тој сакал некако да го поврзе со неговиот син.

Роден на 23 декември 2020 година, Бирото за комуникација со статистички информации веројатно ќе има потешкотии да се претстави со неговото целосно име, па затоа неговите родители веќе го избраа прекарот Динко.

На прашањето што ќе мисли неговиот син за неговото име кога ќе порасне, тој рече дека е сигурен дека момчето ќе се навикне.

Сопругата на Самет, Линда веднаш го прифати името, но нејзините родители имаа забелешки. Меѓутоа, кога слушнале за нивниот предбрачен договор, тие го прифатиле.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote