in

РАДА ЈА ОТВОРИ ДУШАТА! Проговори за злоставувањето во училиште!

Иако денес ужива во љубовта на многу обожаватели, како и комплименти од колегите, Рада Манојловиќ признава дека случајот на училиште бил сосема поинаков.

Имено, додека одела во основното училиште во Жабjак, на четири километри оддалеченост од нејзиното село Четереш, децата ја исмевале затоа што била од мало место.

Отсекогаш сакав да бидам подобра од другите и да се надминувам себеси. Јас трпев психолошко насилство на училиште затоа што сум дете од село. Ме нарекуваа погрдни имиња, но тоа не ме навреди. Однесувањето на оние деца кои ми навредуваа во основно училиште ме обликуваше толку многу што сега ништо не може да ме вознемири – рече Рада.

На толку мали години ми беше кажано што бев сиромашна селанка. Ме повикуваа да возам трактор, но јас само им се смеев. Не дозволив да ме навредуваат. Ме омаловажуваа и за облекувањето, но сето тоа го надминав сам. Јас сум ладнокрвен како татко ми – додаде Манојловиќ, додавајќи дека ниту една работа не и била туѓа.

Татко ми ги лепеше постерите на комбето со кое продаваше кога се натпреварував во „Ѕвездите на Гранд“. Тој беше главното лице на пазарот – заклучи пејачката со насмевка.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote