in

РАДОСНИ ВЕСТИ! ИЗНАНАДУВАЊЕ ПРОТИВ КОРОНАТА! Откриено е дека спрејот за нос развиен од научници го победи коронавирусот

Додека продолжува работата за развој на вакцини против епидемијата на коронавирус, која го погодува целиот свет, научниците направија изненадувачки изум. Беше наведено дека спрејот за нос развиен од меѓународен научен тим успеа да го победи коронавирусот.

Се дозна дека спрејот за нос, развиен од меѓународен научен тим и тестиран на афион, успеал да го победи коронавирусот. Беше изјавено дека студискиот тим ќе обезбеди детални информации за спрејот по експерименти врз луѓе.

Њујорк Тајмс на своите читатели им ја соопшти добрата вест за коронавирусот. Според извештајот на „Тајмс“, студијата, која сè уште не е разгледана од рецензии, била ограничена на животни. Меѓутоа, ако научниците покажат дека овој спреј делува на луѓе, новата алатка за борба против епидемијата може да биде дневна доза на заштитен спреј испрскан на носот.

Според истражувачите, новиот спреј содржи молекула во групата наречена липопептид. Оваа молекула има форма што одговара точно на издаденоста на зашилениот протеин што коронавирусот го користи за да влезе во човечкиот респираторен тракт и клетките на белите дробови. Молекулата се придржува до една од екстензии на синџирот на аминокиселини во зашилениот протеин, спречувајќи го приврзувањето на вирусот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote