in ,

СлаткоСлатко

Ракопис на „Малиот принц“ за прв пат на изложби во Европа

„Малиот принц“ на Антоан де Сент Егзипери (Antoine de Saint-Exupéry) е една од најпродаваните книги во светот. Сега, за прв пат во Европа, во Париз ќе биде изложен ракопис на омиленото дело на светската литература што се чува во Њујорк.

Изложбата со наслов „Средба со малиот принц“ опфаќа 600 експонати, меѓу кои акварели, скици, цртежи и фотографии.

Изложбата е предвидено да се одржи во Музејот на декоративната уметност од 17 февруари до 26 јуни.

Францускиот автор и пилот ја напишал книгата во 1942 година во Њујорк и на Лонг Ајленд, каде што живеел во егзил за време на Втората светска војна.

Оттогаш, ракописот никогаш не ги напуштил САД.

Тоа е нашиот најголем адут, изјави Колин Бејли, директор на библиотеката и музејот Морган во Њујорк, за радио станицата Франс Инфо.

Алегориската бајка за мало русокосо момче беше последното дело на Сент-Егзипери.

Загинал во авионска несреќа во јули 1944 година, на 45-годишна возраст.

Делови од авионот беа откриени многу години подоцна во морето недалеку од Иле де Риу, јужно од Марсеј.

Книгата првпат беше објавена во Њујорк во април 1943 година, а во Франција три години подоцна.

Продадено во повеќе од 200 милиони примероци, тоа е најпознатото, најпреведуваното и најчитаното дело на француската литература.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote