in

Ранчот на Мајкл Џексон е продаден за АСТРОНОМСКА сума!

Конечно продаден е ранчот „Neverland“ на Мајкл Џексон. Имотот го купи милијардерот и инвеститор Рон Буркл, поранешен семеен пријател на Џексон.

Волстрит журнал, кој пред неколку години го преименува имотот во „Сикамор Вели ранч“, го продаде некогашниот „Неверленд“ за 18,08 милиони евра (22 милиони долари). Пред пет години тој побара сума од 82,19 милиони евра (100 милиони долари) за ранчот, а во 2017 година 55,07 милиони евра (67 милиони долари).

Џексон го продал ранчот пред смртта за 22,5 милиони долари.

Мајкл Џексон по судењето го напушти ранчот со површина од 1.100 хектари под обвинение за злоупотреба на момче таму.

„Neverland“, именувана по приказната за Питер Пан, кое беше омиленото место на Џексон.

Покрај главната куќа од околу 1.000 квадратни метри, имотот има и зграда со базен од повеќе од 300 квадратни метри, зграда со кино со 50 места, студио за танцување, штала, како и пожарна и железничка станица во стилот Дизни.

Џексон почина во 2009 година поради предозирање со анестетик на 50-годишна возраст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote