in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ! Силното кафе и слушањето рап музика можат да ги подобрат рефлексите на возачот

Ново истражување откри дека слушањето рап музика и пиењето силно кафе може да ги подобри рефлексите на возачот додека возите. Компаниите „CX Lab“ и „U Switch“ дојдоа до ова знаење и спроведоа експерименти врз повеќе од 100 возачи на автомобили.

„Сите учесници најпрво гледаа неколку видеа од тестот за перцепција на опасност DVSA и мораа да притиснат едно копче во моментот кога ќе забележат некоја опасност на патот“, велат авторите во нивниот извештај за експериментот.

Откако утврдија колку време му требаше на секој возач да реагира на опасноста, од учесниците беше побарано да го повторат тестот, но овој пат откако испија шолја силно кафе, тие слушаа саундтрак со бучавата што ја прават децата додека играа, за да слушаат рап , техно, хеви метал, класична или џез музика.

Истражувачите откриле дека кафето или кофеинот имаат најголемо влијание врз возењето, што им помагало на возачите да застанат со просечна брзина од 70 метри на час со брзина од 70 километри пред оние кои не го конзумирале.

Втората, најзначајна разлика во времето потребно да се реагира на опасност од возење е слушање рап музика, кој од шесте различни жанрови има најголем позитивен ефект врз рефлексите и им помогна на учесниците да го запрат автомобилот во просек 16 метри пред оние го виделе тоа. тие не слушале, пренесува Њујорк пост.

Слушањето на бучавата кај децата додека возеле имало, како што покажува овој експеримент, најмало влијание врз возачите, а автомобилите застанале околу 14 метри пред другите, но истражувачите велат дека биле изненадени што бучавата го подобрила времето на реакција и мислеле, велат тие, дека а рефлексите воопшто нема да влијаат или дури ќе ги влошат.

Исто така, утврдено е дека жените, во просек, реагираат на опасност неколку секунди побрзо од мажите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote