in

Сакате кучиња а имате алергии? Пет раси на кучиња кои нема да ви предизвикаат алергии!

Куче ги прави нашите животи подобри, и нè прави самите нас подобри. Но, оние кои се алергични на коса од кучиња не се согласуваат. Сепак, ако сакате кученца, нема причина да се откажувате од нив и покрај алергиите, бидејќи постојат раси кои не предизвикуваат кивање, кашлање или сувост во грлото.

Имено, иако нема куче кое е целосно хипоалергично, т.е. што воопшто не предизвикува алергии, постојат раси кои фрлаат многу малку и затоа не влијаат толку лошо на алергиските луѓе. И, топењето е главниот проблем – кога ќе се ослободи првутот на миленичето, тоа предизвикува симптоми на алергија. Помалку пролевање значи помалку првут на куче во воздухот.

  1. Виткан бишон

2. Јоркширски териер

3. Ши-Тзу

4. Пудлица

5. Basenji

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote