in

WTFWTF

ПОВТОРНО РАСИСТИЧКИ НАПАДИ ВО АНГЛИЈА! Фудбалерот на Челзи Рис Џејмс на мета!

Младиот фудбалер на Челзи и репрезентативец на Англија, Рис Џејмс (21) објави снимка од екранот со расистички пораки што ги доби преку социјалната мрежа Instagram.

„Овој клуб верува дека расизмот и сите форми на дискриминаторско однесување се целосно неприфатливи. Ние целосно го осудуваме “, стои во изјавата на Челзи.

Џејмс е најновиот играч во Англија кој последниве денови доби расистички навреди на социјалните мрежи.
Фудбалерите на Манчестер Јунајтед, Аксел Туанзебе и Ентони Марсијал беа навредувани и на расна основа на социјалните мрежи по неочекуваниот пораз на „Олд Трафорд“ од последнопласираниот „Шедфилд Јунајтед“ (1:2) во средата.

Во петокот, Вест Бром објави дека контактирале со полицијата поради наводната расистичка порака испратена до играчот за врска Ромен Соерс.

„Во спортот, како и во поширокото општество, ние мора да создадеме средина за социјални медиуми во која постапките на омраза и дискриминација се неприфатливи на социјалните мрежи, како и на улица“, се додава во соопштението на Челзи.

Извршниот директор на Премиер лигата Ричард Мастерс исто така ги осуди расистичките навреди добиени од играчите во ПЛ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote