in

КРАЈ НА ЕДНА ЕРА! Раул Кастро се повлекува од политиката!

Генералниот секретар на Кубанската комунистичка партија Раул Кастро повика на „дијалог со почит“ меѓу Куба и Соединетите држави, но без „одрекување од социјализмот“ и додаде дека се повлекува од политичкиот живот.

„На овој партиски конгрес ја потврдувам волјата за воспоставување на почитуван дијалог, нова форма на однос со Соединетите држави, без да тврдам дека Куба, за да го постигне ова, се одрекува од принципите на револуција и социјализам“, рече Кастро на конгресот , што го означува историскиот период од ерата на Кастро.

90-годишниот Раул Кастро во понеделник официјално ќе му го предаде раководството на партијата на претседателот Мигел Дијаз-Канел. Дијаз-Канел претходно изјави дека ќе продолжи со истите партиски упатства.

Дијаз-Канел е првиот претседател роден по кубанската револуција во 1959 година.

Фидел и Раул Кастро ја водеа Куба скоро 60 години и го направија островот главен играч за време на Студената војна, успевајќи да го одржи комунистичкиот режим и покрај падот на неговите сојузници, Советскиот Сојуз.

Фидел Кастро почина на 25 ноември 2016 година, на 91 година. Тој беше погребан на гробиштата во градот Сантијаго де Куба, каде започна кубанската револуција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote