in

СлаткоСлатко

КОЈА Е РАЗЛИКАТА МЕЃУ ДИЖОН И СЕНФ: Едниот има поинтензивен вкус, другиот боја, а главната нота е во виното

Сенфот е широко користен во готвењето и во голема мера го подобрува вкусот на секое јадење. Одлично оди со речиси сите намирници и зачини, но важно е добро да се комбинира. Сигурно сте сретнале дижон сенф меѓу состојките во рецептите, но можеби не сте знаеле по што се разликува од обичниот сенф. Во остатокот од текстот, прочитајте ги разликите и научете како правилно да го користите во садовите.

Што е дижон сенф?

Дижон е вид на сенф со потекло од Дижон, град во Бургундија, Франција. А белото вино му го дава својот препознатлив вкус. Иако првпат бил користен како зачин уште во 1336 година (од кралот Филип VI), тој станал широко популарен дури во 19 век. Сенфот првично бил направен од оцет, но жител на Дижон, Џон Нежон, ја заменил таа состојка со versoque (незрел сок од грозје) во 1856 година.

Разликата помеѓу Дижон и обичниот сенф

Постојат неколку разлики помеѓу обичниот и дижон сенф:

Боја: додека обичната сенф е светло жолта, Дижон е потемна и повеќе се навалува кон окер или кафена.

Вкус и состојки: Редовниот сенф е направен од жолти семки од сенф во прав, мешавина од зачини и оцет (или дури и вода), има поблаг вкус во споредба со француската верзија. Дижон има карактеристичен вкус и е поинтензивен и поостар од вообичаеното. Се прави од кафеав и/или црн сенф и бело вино. Овие два вида сенф обично можете да ги комбинирате во јадења, но подобро е да ги користите како што е наведено во рецептот, бидејќи ако користите обичен сенф за преливи или печено пилешко, нема да го добиете истиот вкус, а исто така ќе не реагира добро во комбинација со оцет.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote