in

WTFWTF Што?Што?

Прекумерното конзумирање на шеќер лошо влијае врз развојот на мозокот!

Шеќерот практично се наоѓа на повеќето полици во продавниците за храна, а особено го има во оние производи што се продаваат на деца.

Децата се најголеми потрошувачи на додаден шеќер, иако диетата богата со шеќер е поврзана со здравствени проблеми како што се дебелина и срцеви заболувања, па дури и со нарушена мемориска функција.

Сепак, помалку се знае за фактот дека консумирањето големи количини шеќер во детството влијае на развојот на мозокот, особено на регионот за кој се знае дека е многу важен за учење и помнење, кој се нарекува хипокампус.

Една нова студија предводена од член на Универзитетот во Georgiaорџија во соработка со истражувачка група од Универзитетот во Јужна Калифорнија покажа во глодарен модел дека дневната потрошувачка на шеќер и засладени пијалоци за време на адолесценцијата ја нарушува способноста за учење и запомнување за време на зрелоста.

Групата понатаму покажа дека промените во бактериите во цревата може да бидат клучот за оштетување на меморијата предизвикано од шеќер.

Поддржувајќи ја оваа можност, тие откриле дека сличен дефицит на меморија е забележан дури и кога бактериите, наречени Парабактериоиди, експериментално биле воведени во цревата на животните кои никогаш не консумирале шеќер.

„Шеќерот на рана возраст го зголеми нивото на парабактериоид, и колку е повисоко нивото на парабактериоид, толку полошо минуваа животните во решавањето задачи“, вели Емили Нобл, асистент на колеџот УГА и главен автор на студијата.

„Откривме дека само бактериите се доволни да ја оштетат меморијата на ист начин како шеќерот, но тие исто така ги нарушуваат и другите типови на мемориски функции“, додаде таа.

Земајќи ја предвид улогата што хипокампусот ја игра во разни когнитивни функции и фактот дека областа сè уште се развива во доцната адолесценција, истражувачите се обидоа да разберат повеќе за неговата ранливост на диета богата со шеќер преку цревната микробиота.

Анализите откриле дека високата потрошувачка на шеќер доведе до зголемено ниво на парабактериоид во цревниот микробиом, повеќе од 100 трилиони микроорганизми во гастроинтестиналниот тракт кои играат важна улога во здравјето на луѓето, но исто така се одговорни за болести.

Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), препораките во врска со ограничувањето на шеќерот се надминуваат ширум светот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote