in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?! Рчењето може да го загрози здравјето, но и врската!

Portrait of woman blocking ears with hands while man snoring on bed

Едно ново истражување покажа дека околу 80 проценти од луѓето во Велика Британија живеат со ’рчач или’ рчат самите себе, а некои дури тврдат дека ја завршиле врската, но и бракот.

Милиони грчачи се принудени да спијат во посебна просторија од својот партнер или дури остануваат зад себе поради бучен сон. Студијата покажа дека 83 проценти од Британците грчат или живеат со некој што го прави тоа. Во повеќето случаи, мажите се виновни, но во 30 проценти од случаите, жените се виновни.

Повеќето луѓе затоа редовно се соочуваат со тепање на партнерот под обвивката, додека 13 проценти од луѓето признале дека тоа многу влијаело на нивната врска или брак и доведува до кавги со другата половина.

Анкетата е спроведена на 2.000 возрасни кои ‘рчат, па открило дека двајца од десет се плашат да ја поминат ноќта со нов партнер.

Скоро една петтина од испитаниците избегнале да делат соба со пријател на одмор, а 12% избегнале јавен превоз за да не заспијат и ‘рчат.

Помалку од половина од испитаниците признаваат дека нивното ‘рчење влијае на нивните односи, самодоверба и секојдневниот живот. Повеќе од еден од 20 испитаници сметаат дека тоа влијае и на менталното здравје.

Повеќето хрчачи испробале различни методи за да престанат да ‘рчат. Овие најчесто лежат на ваша страна, креваат перници и губат телесната тежина, а некои дури и отишле да разговараат со лекар.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote