in

Twitter трајно го суспендираше профилот на Трамп!

Twitter објави дека трајно ја суспендираше Twitter сметката на претседателот на САД, Доналд Трамп, поради ризик од понатамошно поттикнување на насилство.

„По деталниот преглед на неодамнешните твитови од сметката @realDonaldTrump и контекстот околу нив, ние трајно ја суспендиравме сметката поради ризик од понатамошно поттикнување на насилство“, објави компанијата во твитот.

Во деталното образложение тие наведоа дека причините за трајната суспензија се две пораки на Твитер издадени од американскиот претседател на 8 јануари, од кои едната вели дека „75.000 американски патриоти кои гласале за него сепак ќе имаат глас во иднина“, а другиот ја информира јавноста дека нема да присуствува на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Соединетите држави.

Твитер гледа на овие пораки како продолжение на политиката што доведе до насилство на 6 јануари и која „веројатно може да ги охрабри и инспирира луѓето да го повторат ова кривично дело“.

Во средата, Твитер привремено го блокираше сметката на Трамп, на која имаа повеќе од 88 милиони следбеници, по насилниот упад на неговите приврзаници во Капитол на 6 јануари и предупреди дека дополнителното кршење на правилата ќе резултира со трајно суспендирање.

Претходно оваа недела, Фејсбук објави дека ја суспендира наредбата на Трамп барем до крајот на неговиот претседателски мандат, на 20 јануари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote