in ,

РЕЦЕПТОТ ЗА ОВОЈ НАПИТОК ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СИ ГО ЗАПИШЕТЕ: Го зајакнува имунитетот, го регулира варењето, одлично делува на работата на срцето!

Само една чаша од овој пијалок има моќно влијание врз целиот организам

 

Дали знаевте дека сокот од киви има корисен ефект врз целиот организам? Само една чаша од овој пијалок ќе му обезбеди на организмот голема количина калиум и растителни влакна.

Благодарение на количината на витамини, овој сок може да го намали ризикот од срцеви заболувања. Исто така, постојат индикации дека го намалува ризикот од мозочен удар, но исто така поволно влијае и на видот. Го стимулира обновувањето на организмот, ја штити ДНК од штетните ефекти на слободните радикали, силно го детоксицира организмот, го подобрува имунитетот, спречува формирање на масни наслаги.

 

За да подготвите сируп од киви, ќе ви требаат:

  • 1,5 килограми свежи и излупени киви
  • Половина килограм шеќер
  • 1,5 литри вода

Подготовка:

Излупете киви и исечкајте го, ставете го во мешалка и исечкајте го. Ако немате мешалка при рака, можете да користите и мелница за домати. Потоа, поминете го сецканиот киви низ густа цедалка за да ослободите што повеќе сок. Потоа, зовријте ја водата, кога водата ќе зоврие почекајте да се олади.

И во цеден сок од киви, додадете зовриена вода што претходно се изладила и половина кг шеќер. Мешајте околу 20 минути додека шеќерот целосно не се стопи. Стерилизирајте стаклени шишиња во кои ќе истурите домашен сок од киви и ставете го во фрижидер. Разредете го сокот со вода пред да го користите.

Сок од киви или сируп содржи витамин А, витамин Б комплекс, витамин Ц, витамин Е, витамин К, селен, калциум, калиум, фосфор, каротеноиди, железо, хлорофил, лутеин, јаглехидрати и флавоноиди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote