in

СлаткоСлатко

Рецепт за хумус: Направете го највкусниот хумус! Како да направите хумус?

Рецепт за хумус

Состојки:

 • 2 чаши наут
 • 4 чешниња лук
 • 5 лажици таан
 • 4 лажици вода
 • 1 лимон
 • 1 лажичка мелен ким
 • 50 мл маслиново масло
 • ½ лажичка сол

Прелив:

 • 4 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка мелен црвен пипер
 • 4 гранчиња магдонос

Подготовка:

Прво, сварете го наутот додека не омекне. Извадете ги лушпите од наутот. Изрендајте го лукот. Додадете го наутот, таан, лук, исцеден сок од лимон, вода, маслиново масло, ким и сол, сето тоа добро ставете го во блендер и измешајте.

За сосот:

Ставете го црвениот пипер во тавче и загрејте го со маслинов зејтин додека не порумени. Ставете го хумусот на чинија за сервирање, направете вдлабнатина во средината и истурете го сосот на средина. Украсете со лисја од магдонос.

Добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote