in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Вистинско совршенство – Рецепт за префинети ќофтиња со сирење и сос од домати

Ќофтиња од сирење во рерна се ручек што не бара премногу време во кујната. Послужете ги со тестенини, тестенини од тиквички или пире од компири, а вишокот е одличен после некој ден во сендвичи.

Состојки за ќофтиња од сирење:

1 мал кромид
3 чешниња лук
½ Свеж магдонос
60 гр рендан пармезан
700 гр мелено говедско месо
1/2 чаша трошки од леб
1 големо јајце
2 лажички суви медитерански зачини
1 лажичка сол
1/2 лажичка пиперка
Моцарела 220 гр
700 мл сос од домати

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени целзиусови. Намастете го садот за печење. Кромидот изрендајте го во сад и додадете сецкан лук, магдонос и пармезан. Додадете мелено месо, трошки од леб, јајце, медитерански зачини, сол и бибер во садот. Мешајте ја смесата нежно со рацете додека не се соединат сите состојки.

Изрендајте ја моцарелата, потоа ставете половина од количината со половина количина сос од домати на дното од подготвениот сад за печење и распоредете ја во рамномерен слој со лажица.

Земете две лажици од смесата, потоа обликувајте ги топчињата со влажни раце за да не се залепат и наредете ги во сад со сосот. Истурете го преостанатиот сос рамномерно и распоредете ја преостанатата моцарела врз кнедлите.

Печете додека сирењето малку не зарумени и ќофтињата се сварат, 35 до 40 минути. Украсете со магдонос и послужете.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote