in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Рецепт за крцкави КРОФНИЧКИ ОД КОМПИР: Идеален за појадок или вечера за ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО!

Дали ви снема идеа за вкусен појадок кој би одговарал на целото семејство? Не грижете се, порталот Happy Republic ви носи рецепт за вкусни и крцкави крофни од компир, кои гарантираме дека ќе ги маѓепсаат и најпребирливите гласачи.

Состојки:

 • 5 или 6 компири, во зависност од големината
  100 гр путер
  3 лажички сол
  магданос
  400 гр брашно
  масло за пржење

Подготовка:

Излупете го компирот и варете. Сварените компири изладете ги, исплакнете ги, исцедете го вишокот вода и изгмечете ги како да правите пире. Во пирето се додаваат пирето, сечканиот магдонос и маргаринот. Сè добро измешајте и во оваа смеса додадете брашно. Не додавајте го одеднаш, додавајте го постепено, за да не се формираат грутки. Тестото од компир измешајте го со рака, за подобро да се соедини под топлината на прстите.

Кога ќе го додадете целото брашно треба да добиете компактна смеса која личи на тесто, но ако е леплива слободно додадете уште брашно, се зависи од тоа колку вода впиле компирите при варењето. После тоа, чистата работна површина посипете ја со брашно и расукајте го тестото со сукало.

Исто како кога правите крофни, работ на шолјата потопете го во брашно и притиснете го во тестото, за да добиете совршени кругови. Доколку сакате, ако го правите ова за деца или за момче/девојче, можете да користите и калапи за колачи, децата ќе обожаваат крофни во форма на разни животни, а можете да го изненадите вашето момче со крофни во форма на срце.

Во подлабоко тавче ставете го маслото да се загрее, маслото треба да покрие најмалку 3 сантиметри од дното. На средна температура се пржат крофните и се готови кога ќе добијат златножолта боја. Извадете ги од тавата и ставете ги на чинија обложена со салфетка да се изладат, а салфетката ќе го впие вишокот маснотии. Послужете со павлака, кечап или млад кромид и краставици.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote