in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Рецепт за пециво за добро утро: Меко, едноставно, совршено…

Започнувањето на денот со топол и вкусен оброк е една од оние ситници кои го прават животот поубав.

Ви пренесуваме рецепт за вкусно пециво, кое ќе биде готово за кратко време.

Потребни состојки:
Тесто:

 • 1 кг брашно
  1 dl масло
  7 dl млеко
  1 лажица шеќер
  1 лажица сол
  квасец

За премачкување:

 • 1 dl масло
  1 јајце
  сусам

Подготовка:

1. Во 1 дл топло млеко се става лажица шеќер и квасец, се промешува и се остава топло додека не се пени.

2. Во сад се става брашното помешано со сол, масло, преостанатото млеко и се додава смесата со квасецот. Замесете тесто и оставете го топло да стаса.

3. Од тестото се прават форми по желба, се ставаат во лист на хартија за печење. Оставете половина час, па премачкајте со јајце и масло и посипете со сусам. Се пече на 200 Ц.

4. Кога пецивата ќе поруменат, се вадат од рерна и се премачкуваат уште еднаш со масло.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote