in

Рецепт за највкусниот банана леб

Ако сè уште не сте пробале вкусен леб од банана – ова е вистинското време! Направено е лесно и сигурно ќе бидете воодушевени од резултатот.

Состојки:

  • 230 гр. брашно (просеано)
  • 100 гр. кафеав шеќер (може да биде и бел)
  • прашок за пециво
  • 2 јајца
  • малку цимет
  • 125 гр. стопен путер
  • 3 зрели банани
  • 50 гр. мелени или сецкани ореви

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки, истурете во плех (обложен со хартија за печење) и печете во предходно загреана рерна на 180 степени околу еден час.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote