in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НЕВЕРОЈАТЕН РЕЦЕПТ – ВО МЛЕКОТО ДОДАДЕТЕ ЈАЈЦА И ПАВЛАКА- НАЈДОБРОТО ДОМАШНО СИРЕЊЕ

Состојки:

  • 1 литар млеко
    1/2 лажичка сол
    3 јајца
    200 гр кисела павлака

Подготовка:
Посолете го млекото и убаво измешајте, па оставете да зоврие.

Јајцата изматете ги со павлаката, па додајте ги во млекото.

Намалете ја топлината на средно и варете околу 5 минути.

Ставете цедалка на чинија, врз газа и прелијте со сирење.

Притиснете со шпатула да се исцеди водата, а потоа затворете ја газата.

На чинија ставете сад со шупливо дно и ставете сирење со газа.

Добро притиснете го и ставете го во фрижидер 4-5 часа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote