in

WTFWTF Што?Што?

Ред Бул го суспендираше возачот поради расизам

Ред Бул го суспендираше својот тест и резервен возач Јуриј Випс поради расистичката навреда што ја употреби младиот возач за време на преносот додека играше видео игра, а тимот најави „целосна истрага“ за инцидентот.

Виповите денеска во живо пренесуваа како учествувал во видео играта и употребил расистичка навреда, а Формула 1 тимот на кој естонскиот возач е врзан како тест-возач и член на јуниорската програма веднаш реагирал и објавил дека е привремено суспендиран.

„Ред Бул Рејсинг го суспендираше помладиот возач Јури Випс од сите должности со моментален ефект додека ги чекаме резултатите од целосната истрага за инцидентот“, се вели во соопштението.

„Како организација, ние ја осудуваме злоупотребата од секаков вид и имаме нулта толеранција за расистички јазик и однесување во нашата организација.

Естонецот „безрезервно се извини“ на својот Инстаграм профил за навредливиот говор што го употреби за време на преносот.

„Овој речник е целосно неприфатлив и не ги опишува вредностите и принципите до кои се придржува. Длабоко жалам за моите постапки и тоа не е пример што сакам да го следам. Целосно ќе соработувам со истрагата“.

Випс го имаше своето деби во Формула 1 за време на овогодинешното шпанско ГП кога учествуваше на својот прв слободен тренинг, а моментално е активен Формула 2 возач во кој вози за Големата награда на Хајтек.

Естонецот е на седмото место во генералниот пласман.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote