in

Редок дијамант од 102 карати е продаден за 15,7 милиони долари!

Редок дијамант од 102 карати е продаден на аукција во Хонг Конг за 15,7 милиони долари, а експертите тврдат дека купувачот, кој ја дал понудата преку телефон, го добил по поволна цена.

Имено, аукциската куќа ја организираше аукцијата преку Интернет поради пандемијата.

Дијамантот е извлечен од камен од 271 карати пронајден во рудник во Канада во 2018 година.

Уште само седум дијаманти во светот се поголеми од 100 карати и се со ист квалитет, изјавија тие во Сотби, додавајќи дека продажбата на скапоцениот камен нема можност за резервна цена.

Во Сотби, тие рекоа дека е тешко да се процени неговата чистота и убавина.

Тобијас Корминд, управител на онлајн продавницата за накит „77 Diamonds“, проценил дека купувачот го добил скапоцениот камен по добра цена. Тој додаде дека дијамантот нема резервна цена и дека продавачот донел смела одлука.

Во 2017 година, аукциската куќа Кристи во Geneенева продаде ѓердан со дијамант од 163 карати за 33,7 милиони долари. Каменот од Ангола од кој е направен овој дијамант имал 404 карати.

Истата година, на аукција беше продаден редок розов дијамант од околу 19 карати за 45,95 милиони евра.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote