in

Редовно вежбање за здраво стареење!

Силните и развиени мускули не се важни само за луѓето да изгледаат добро, туку и за да останат подвижни подолго во староста.

Истражувањата покажуваат дека вежбите за јакнење го зголемуваат растот на виталните мускулни матични клетки и темелно го менуваат нивниот метаболизам, така што тие ќе започнат со нивната регенерација.

„Вежбањето го менува метаболизмот на мускулните клетки, што е една од клучните придобивки од вежбањето“, вели коавторот на студијата, Алисја Ковалтовски. Таа е биохемичарка на Универзитетот во Сао Паоло, а наодите на нејзиниот тим беа објавени кон крајот на минатата година во списанието „Journalурнал за кахексија“, „Саркопенија“ и „Мускул“.

Студијата е спроведена на глувци, па затоа Ковалтовски предупредува дека е рано да се преведат наодите директно на луѓе. Но, во иднина, ова истражување би можело да обезбеди стратегии за да им помогне на луѓето да спречат повреди и губење на мускулатурата што доаѓаат со стареење и да добијат придобивки дури и ако не можат да вежбаат.

„Ова е првиот чекор во развојот на стратегии кои ќе ги користат мускулите преку други механизми освен вежбање, бидејќи не секој може да вежба“, посочува Ковалтовски.

За подобро разбирање на механизмите што ги поттикнуваат придобивките од вежбањето, Ковалтовски и нејзиниот тим ги воделе глувците преку програма за аеробик за обука, вклучително и трчање на неблагодарна работа, со периодични тестови на брзината. Потоа, тие ги споредиле овие резултати со неактивни глувци, анализирајќи го животинското мускулно ткиво, метаболичките промени и аеробниот капацитет.

По завршувањето на програмата, истражувачите исто така повредиле мускулно ткиво во обете групи глувци, за да ја набудуваат нивната регенеративна способност.

Тимот откри дека аеробните вежби го менуваат начинот на кој животните конзумираат кислород, метаболизираат шеќер и колку се уморни кога не вежбаат.

Theивотните кои вежбале биле потенки, што е наведено од области со помала масленост и телесна тежина, и имале формирано мускулни влакна, како и помалку знаци на воспаление. Овие откритија потврдија дека животните на издржливост ги „поправале“ повредените мускули поефикасно од неактивните глувци, што укажува на тоа дека луѓето можат да создадат и одржуваат мускулна маса на долг рок.

По првичните експерименти, тимот го изолирал мускулното ткиво, за да може да го следат растот на сателитските клетки по вежбањето. Досега, истражувачите не беа сигурни како аеробните вежби како што се трчање, возење велосипед или пливање влијаат на овие витални клетки.

„Тие клетки постојано се активираат, но со текот на времето може да се уморат, а потоа да се запре само-обновување. Ова се случува во мускулна дистрофија и болести кои вклучуваат губење на мускулна маса, како што е саркопенија “, објасни коавторот на студијата Пабло Савио Абрео Теишера, додавајќи дека ако имаме повеќе обновени клетки, тоа значи дека имаме повеќе клетки способни за обновување на ткивата.

Тимот откри дека вежбите за издржливост ги зголемуваат протеините вклучени во смирување и активирање на сателитски клетки, а за возврат овозможуваат самообновување. Прилагодувањето на мускулното ткиво на аеробно вежбање го менува метаболизмот на мускулните матични клетки, помагајќи им да се опорават од повредите.

Во неочекуван пресврт, научниците откриле и дека матичните клетки на обучени животни имаат помала митохондријална активност, вели Ковалтовски. Ова беше интересно затоа што мускулните клетки имаат поголема митохондријална активност за време на вежбање.

„Изненадувањето беше кога откривме дека трошат помалку кислород, како да станаа поекономични“, вели Абрео. Научниците исто така беа изненадени што ефектите од вежбањето врз обновувањето на матичните клетки може да се репродуцираат со инхибиција на активноста на митохондриите во лабораторијата. Ова укажува на тоа дека митохондријалната активност е клучна за обновување на клетките.

„Резултатот е целосно нов и може да се навести дека можеме да ја модулираме функцијата на мускулните матични клетки во иднина“, вели Ковалтовски, додавајќи дека врз основа на овие откритија не постои идеален режим на вежбање за започнување на регенерација на мускулите.

Сепак, истражувачите знаат дека ако луѓето редовно вежбаат, тоа им помага да закрепнат побрзо од вежбање, да го одржат своето физичко и ментално здравје и да живеат подолго, поздрав живот.

Центрите за контрола на болести на САД (ЦДЦ) препорачуваат 150 минути или два и пол часа физичка активност неделно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote