in ,

Ракетата на иднината SpaceX Starship експлодира во обид за полетување

SpaceX Starship, идниот ракетен модел што ќе ја смени перспективата на Елон Маск во вселената, имаше лош резултат во последниот обид.

SpaceX Starship, се сеќавате, излезе со лош развој многу одамна. Четвртиот прототип на ракетата се запали и експлодираше на неверојатен начин за време на тестот за статичко палење. Слична ситуација се случи на крајот од последниот обид за полетување. За оние кои не знаат, Starship е меѓу највозбудливите дела на Елон Маск во последниов период. Ракетите Falcon 9 и Falcon Heavy и ракетата што ќе ја заменат капсулата Dragon по 2020 година се од големо значење за иднината на човештвото во вселената. Оваа ракета може да произведе 11,8 милиони фунти потисна сила при полетување со своите три мотори.

Во однос на моќноста, ракетата, која ќе ја удвои ракетата Сатурн V и ќе биде најсилна во светот, неодамна беше однесена на тест за полетување со последниот тест прототип SN8 и ја виде највисоката точка достигната со прототипот Starship.

SpaceX Starship, за кој се тврди дека овде достигнува 12 илјади метри, воопшто не го заврши полетувањето. Враќајќи се вертикално до точката каде што полетува, ракетата експлодирала целосно поради проблемот што се случил – каде паѓа и станува неупотреблива.

Уништената ракета „Starship“ беше прототип на тешка лансирна ракета висока 52 метри, развиена од приватната вселенска компанија „Елон Маск“ за транспорт на луѓе и 100 тони товар во идните мисии на Месечината и Марс.

На твит веднаш по несреќата, Маск изјави дека „притисокот во резервоарот за гориво беше мал за време на спуштањето, па затоа и брзината на контакт беше голема“.

Сепак, има навистина долго време за ова. Но, како што можете да видите, студиите продолжуваат активно.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote