in

Прототип ракетата на компанијата SpaceX експлодираше при слетување

Прототип ракета на американската вселенска компанија SpaceX се сруши за време на слетување за време на тест лет во Тексас, според снимката објавена од компанијата.

Слична работа се случи за време на претходното лансирање на втората ракета.

Starship SN9, кој експлодираше при слетување, како СН8 пред него, беше прототип ракета развиена од приватната вселенска компанија на милијардерот Илон Маск, за да овозможи превоз на луѓе и 100 тони товар во идните мисии на Месечината и Марс.

Ракета без екипаж се вивна во небото на Јужен Тексас од својата лансирна рампа. Достигнувајќи го врвот на летот, леталото лебдеше во воздухот за момент, ги затвори моторите и го изврши планираниот маневар за да се спушти назад кон Земјата.

Проблем се појави кога Starship се обиде повторно да ги вклучи погонските единици, но еден не работеше. Ракетата брзо падна на Земјата во пламен.

Ракетата Starship е во центарот на амбицијата на Маск да ги направи летовите во вселената подостапни за луѓето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote