in ,

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Реконструкција на „Ноќниот часовник“ на Рембрант со помош на вештачка интелигенција!

Preliminary Research of the Night Watch. © 2018 Photo Daniel Maissan

Повеќе од 300 години по еден од најлошите вандализми претрпено уметничко дело, вештачката интелигенција му помогна на „Ноќниот часовник“ на Рембрант за реконструкција на цели оштетени делови.

Таа колосална слика, меѓу најпознатите во светот, сега е во оригиналниот формат благодарение на вештачката интелигенција. Врз основа на мала копија на дело од 17 век, научниците успеале да ги вратат изгубените парчиња од сликата. Овие парчиња потоа биле отпечатени и ставени на ремек-дело.

„Навистина е возбудливо да се гледа сликата“, рече Тако Дибитс, директор на „Рајксмузеум“ во Амстердам.

Реконструкцијата ја открива динамиката на оригиналниот состав на Рембрант. Се префрла од средината на сликата настрана кон двата главни лика, капетанот на буржоаската милиција во Амстердам, Франс Банинг Кок и неговиот поручник Вилемам ван Руитенбурка, рече Дибтис.

Музејот, кој неодамна беше повторно отворен, ќе ги чува тие реконструирани панели три месеци како дел од големото реновирање, преземено во 2019 година и пренесувано во живо на Интернет.

Уметникот го насликал делото во 1642 година и тоа е техника масло на платно. Фигурата од 3,8 метри и 4,5 метри тежи 337 килограми. Последната реставрација е во 1975 година, кога еден музејски посетител ја изгребал со нож.

Рембрант ван Рин (1606-1669) е еден од најважните сликари од барокната ера. Неговите најпознати дела се, покрај „Ноќна стража“, „Еврејска невеста“, „Ана и Тобијас“, „Cена фатена во прељуба“, „Час по анатомија на д-р Тулп“, „Соблекување на крстот“, исто така како 36 автопортрети.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote