in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА РЕКОРДЕН БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ВО ИЗМИНАТОТО ДЕНОНОЌИЕ!

Во изминатото деноноќие се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 530
-Куманово 30
-Дебар 3
-Штип 15
-Прилеп 38
-Тетово 54
-Струга 18
-Велес 22
-Битола 43
-Охрид 43
-Кавадарци 8
-Гостивар 25
-Гевгелија 3
-Струмица 23
-Крива Паланка 4
-Радовиш 7
-Крушево 2
-Кочани 3
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 5
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 2
-Виница 1
-Делчево 5
-Кратово 4
-Свети Николе 8
-Кичево 25
-Ресен 8
-Неготино 3

Починати се 30 лица, шест пациенти од Скопје (57, 66, 80, 64, 54 и 68г), пет од Куманово (58, 64, 67, 68 и 78г), еден пациент од Штип (67г), тројца од Прилеп (58, 57 и 72г), пет од Тетово (83, 60, 62, 69 и 58г), еден пациент од Битола (78г), пет од Кавадарци (73, 74, 70, 77 и 70г), еден од Гостивар (67г), двајца од Радовиш (71 и 68г) и еден пациент од Кочани (52г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 691 оздравени пациенти од:-Скопје 301-Куманово 45-Штип 13-Прилеп 34-Тетово 51-Струга 4-Велес 29-Битола 16-Охрид 24-Кавадарци 23-Гостивар 20-Гевгелија 13-Струмица 40-Крива Паланка 8-Радовиш 8-Крушево 1-Кочани 13-Пробиштип 8-Македонски Брод 1-Берово 4-Валандово 2-Виница 4-Кратово 5-Свети Николе 5-Кичево 11-Ресен 7-Неготино 1Досега во земјата се направени вкупно 275.934 тестирања на Ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 41222, бројката на оздравени пациенти е 24920, на починати е 1186, а бројот на активни случаи изнесува 15116.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote