in

Ремдесивир стана првиот лек одобрен од ФДИ за лекување на корона

Ремдесивир стана првиот лек кој доби одобрение од страна на ФДА за лекување на ковид-19, објави агенцијата. Лекот беше одобрен за сите хоспитализирани пациенти од 12 годишна возраст и кој тежат барем 40 килограми.

„Денешното одобрување на лекот беше подржано од податоците од неколку клинички испитувања која агенцијата верува дека е едно од најважните научни достигнувања околу пандемијата на ковид-19. Како дел од програмата за лекувањето на коронавирусот, агенцијата ќе продолжи со истражувања за нови начини за лекување со цел да се помогне на сите пациенти.“ изјави комесарот на ФДИ Стефан Хан.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote