in ,

МИСТЕРИЈАТА Е РЕШЕНА! Кој треба да ја плати сметката на првиот состанок? Еве што мислат мажите и што мислат жените!

Избегнете потенцијална непријатна ситуација! Ако ја следиме традицијата и она што тие нè учат од рана возраст, кога ќе излезете на првиот состанок, на крајот машкото секогаш ја плаќа сметката.

Сепак, времињата се променија, а родовата еднаквост исто така имплицира дека постои „договор“ за тоа кој ја плаќа сметката.

Веќе не е само машка обврска, а многу дами ќе се налутат ако партнерот воопшто не ги консултира за тоа.

Соодветно на тоа, се поставува логично прашање: Кој ја плаќа сметката на првиот состанок? Маж, жена или најдобро е сметката да се подели на еднакви делови?

И резултатите добиени по истражувањето во кое учествувале 300.000 припадници на двата пола се многу интересни.

Околу 63 проценти од мажите сметаат дека треба да ја платат сметката и само 2 проценти сметаат дека дамите треба да го сторат тоа.

Од друга страна, само 46 проценти од жените се убедени дека мажите треба да плаќаат, а повторно, само 5 проценти од дамите сметаат дека треба да го решат есапот!

Половите се поделени и околу поделбата на сметките – дури 18 проценти од жените се за заедничко плаќање, а само 7 проценти од мажите сметаат дека ова е добра идеја.

Она што е сигурно е дека мора да постои одредена рамнотежа, и никој не сака да влезе во непријатна ситуација и можна дискусија за тоа кој ќе ја плати сметката на многу важен прв состанок.

Ако ова ви е полесно, постои и трик од две секунди што може да ја реши оваа дилема за вас – многумина веруваат дека е најправилно за лицето кое се јавило на датумот да ја плати сметката.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote