in

Обидете се да ја решите следната математичка задача која ги полуде социјалните мрежи!

Пред неколку дена се појави математичка задача на социјалните мрежи која многу корисници не можеја да ја решат. Задачата гласи вака:

Дадени ви се бројките 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9, можете да ги користите само знаците + и – за да дојдете до резултат 100. Мора да ги искористите сите броеви и тие мора да бидат по редослед (на пример: 1+2+3, а не 1+3+2). Можете да споите некои од броевите за да стигнете до посакуваниот резултат (на пример: 1+23+4). Под сликата ќе ви прикажеме како изгледа еден точен одговор на задачата, но пред да видите обидете се да ја решите.

Едно од решенијата: 1+2+34+5+67+8+9=100

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote