in

Рестораните во Њујорк имаат право да се отворат на Денот на вљубените!

Рестораните во Њујорк, кои не можат да примаат гости од средината на декември, може да се отворат на 14 февруари на Свети Валентин, Денот на вљубените, поради намалувањето на ширењето на пандемијата, изјави денеска гувернерот Ендру Куомо.

Во Њујорк, индикаторите за епидемија се намалуваат од почетокот на јануари, кога беше регистриран нов скок, охрабрен од празниците на крајот на годината, рече Куомо. Според гувернерот, стапката на позитивни тестови за вирусот корона во Њујорк сега падна на 4,9 проценти, наспроти 7,1 процент на почетокот на јануари.

„Сега можете да резервирате маса, да испланирате вечера, да запросите некого на Денот на вљубените“, се пошегува гувернерот.

Сепак, со зголемувањето на случаите на инфекција со нов вид на коронавирус, првенствено британски и неодамна јужноафрикански, Куомо предупреди дека рестораните, на кои им е дозволен капацитет од 25 проценти, ќе можат да останат отворени доколку сегашните позитивни стапки на инфекции одржувани.

Рестораните во Њујорк за прв пат беа затворени ова лето, а повторно беа отворени кон крајот на септември, а потоа повторно беа затворени во средината на декември заради големо незадоволство на угостителите кои беа сериозно погодени, како и на сите сектори поврзани со туризмот.

Рестораните што остануваа отворени често поставуваа шатори на тротоарот, меѓутоа со падот на температурата, денес напладне беше минус шест степени целзиусови, клиентите станаа ретки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote