in

Рестораните во Дубаи нудат попусти на вакцинираните: Првата доза е 10 проценти, втората 20!

Три ресторани во Дубаи нудат попусти на гости вакцинирани против коронавирусот, објавено е на социјалните мрежи во време кога емиратот ја забавува вакцинацијата поради доцнењето во испораката на вакцината Фајзер/Бионтек.

Во Дубаи се отворија ресторани, хотели и продавници, што повторно ги отвори границите за туристите да го оживеат овој важен сектор за економијата.

„Прва доза: 10 проценти попуст. Втора доза: 20 проценти попуст“, објавија трите ресторани на Facebook и Instagram, наведувајќи дека ќе биде потребен доказ, како што е лекарско уверение.

Дубаи започна кампања за вакцинација во средината на декември откако кинеската вакцина Синофарм и американско-германскиот Фајзер/Бионтек беа одобрени. Сепак, здравствените власти објавија забавување на вакцинацијата со вакцината Фајзер за време на викендот поради доцнење во породувањето.

Во овој контекст, владата одлучи да ограничи одредени активности и да ја зајакне контролата врз мерката за одржување на растојание. Властите ги повикаа жителите да пријават прекршувања преку мобилна апликација.

Според официјалните податоци, повеќе од два милиони луѓе примиле вакцина од вкупно 10 милиони жители. Повеќе од 280.000 круни заразени со вирусот се регистрирани на Емиратите, а речиси 800 лица починаа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote