in ,

Што?Што?

ЖОЛТА ЖЕЛКА која е забележана само 2 пати во ИСТОРИЈАТА!

Жолтата Индиска желка беше спасена во водите на Западен Бенгал, Индија. Луѓето на социјалните мрежи веднаш започнаа со мајтапење и го споредија ова уникатно животно со истопен кашкавал. Ова е ретка албино верзија од Идниската желка и нејзиниот изглед е многу чуден кога ќе го споредиме со препознатливиот изглед на зелената желка.

Биолозите се обидоа да го објаснат овој интересен изглед на желката. Снеха Дарвадка, биологист, напиша на социјалните мрежи дека оваа албино желка веројатно ја добила нејзинината жолта боја поради генетска мутација при што се јавува недостаток на пигментот тирозин. Овој феномен е забележан по втор пат. Прв ваков случај на жолта желка се јавил во 2016 во Јужна Австралија.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote