in

Што?Што?

Ретко нарушување со спиењето – лице кое може да спие 300 дена во годината!

Поради ретко нарушување на спиењето, едно лице е будно само пет дена месечно, а другите денови ги поминува во спиење.

Пухрам, жител на селото Бадва, страдаше од ретко нарушување наречено „Оска хиперсомнија“ повеќе од 23 години, поради што спие до 25 дена по ред. 42-годишникот може да спие до 300 дена во годината, пренесува LADBible.

Состојбата, именувана по хипоталамо-хипофиза-надбубрежна оска во мозокот – делот што го контролира одговорот на телото на стрес, исто така, предизвикува флуктуации и промени во мозокот протеин познат како TNF-Alpha, што е важно за развој, поправка на ткиво, имунитет и многу повеќе, но клучно игра улога во тоа како спиеме. Поради неговото пореметување, Пухрам може да работи со својата продавница само пет дена месечно, а неговото семејство вели дека е тешко да се грижи за него.

„На почетокот, тој знаеше дека спие пет до седум дена по ред. Загрижени за ова, побаравме медицинска помош, но неговата болест не може да се излечи. Постепено, неговата состојба се влошуваше, а периодот на спиење се зголемуваше и сега спие од 20 до 25 дена месечно “, рече член на неговото семејство.

Третманот за ова нарушување вклучува антидепресиви, држење настрана од алкохол и лекови без рецепт и сите работи што можат да го попречат спиењето. Но, семејството на Пухрам се надева дека со повеќе истражувања за оваа болест, Пухрам конечно ќе има нормален сон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote