in

НОВ ТЕСТ КОРОНА СПОРЕД ПРИНЦИПОТ НА ТЕСТОТ ЗА БРЕМЕНОСТ! Резултати ГОТОВИ ЗА МИНУТА, нема повеќе самоизолација?

Социјалното растојание, самоизолацијата и карантинот можеби не треба да бидат толку строги во иднина.

Времето на карантин, односно самоизолација од 14 дена за оние кои биле во контакт со заразените со коронавирус, може да биде пократко благодарение на едноставен комплет за тестирање што работи на принцип на тест за бременост.

Следната недела шемата ќе биде тестирана на здравствени работници во Ливерпул, кои ќе се вратат на работа доколку тестовите покажат негативни резултати.

Ова би значело дека времето на карантин може да се намали за оние кои биле во контакт со некој што е заразен и дека бројот на изолирани може да се преполови.

Комплетите, кои даваат резултати во неколку минути, ќе се користат за идентификување на неидентификувани контакти и нивно ослободување од задолжителен 14-дневен карантин. Доколку е успешен, овој метод може да се користи ширум светот.

Експертите ја опишаа шемата како начин да се избегне понатамошно „уништување на општеството и делови од економијата кои се важни во овој критичен период“. Професорот Калум Семпл, медицински експерт, епидемиолог и член на САГЕ на Универзитетот во Ливерпул, изјави за Тајмс дека плановите „ќе ги ослободат клучните работници да ги извршуваат своите должности“.

-Ако земете за пример противпожарно возило со шест лица, а возачот е позитивен на Covid-19, тогаш петте лица што седат зад него мора да бидат во карантин 14 дена. Помина долго време. Во овој случај, пожарникарите ќе користат брз тест секој ден пред да одат на работа, а со тоа нема ризик инфекцијата да се шири понатаму – заклучи тој. Двонеделниот карантин има за цел да спречи понатамошно ширење на инфекцијата кај сите оние кои биле изложени на вирусот и се изложени на ризик да се инфицираат.

Ова е максимален период за манифестација на симптоми, но многу студии покажаа дека повеќето заразени луѓе покажуваат симптоми до пет дена откако ќе се заразат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote