in

Рибата е здрава, но не треба да претерувате во јадењето! ЕВЕ ЗОШТО!

Нема многу храна што нуди поголеми здравствени придобивки од рибата. Од намалување на ризикот од срцеви заболувања до поддршка на здравјето на мозокот, консумирањето риба е една од најдобрите работи што можете да ги направите за вашето здравје.

Сепак, додека уживањето во филето од лосос на скара е вкусен и здрав начин на живот, има еден несакан ефект од внесување голема количина риба што не може да се игнорира, а тоа е живата што се наоѓа во рибите.

Живата се акумулира во рибите, а прво се апсорбира од фитопланктон или алги, кои потоа ги трошат помали морски животни, помали риби и, конечно, поголеми риби. Така, со текот на времето, сите животни во морето можат да содржат нешто живо, иако одредени видови содржат повеќе од другите.

Како риба што акумулира жива во нивната исхрана, луѓето можат да ја внесат во своите тела ако често консумираат риба што содржи жива.

Зошто е ова проблем?

Живата е токсичен метал, иако малата изложеност не претставува голема опасност по здравјето, прекумерното изложување може да резултира со труење со жива, со ефекти како што се оштетување на слухот, видот и координацијата. Некои исто така може да доживеат мускулна слабост.

Меркур е метал што може потенцијално да го оштети централниот нервен систем на една личност, пред се мозокот и ‘рбетниот мозок. Кога централниот нервен систем е оштетен, може да се појават многу исходи, вклучувајќи работи што се благи, како чувство на главоболка или мускулна слабост.

Значи, ако јадете премногу риба, потенцијално јадете премногу жива може несвесно да си наштетите самите себе.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote