in

Рикардо: Би сакал да се натпреварувам со Хамилтон во ист тим!

Formula One F1 - Emilia Romagna Grand Prix - Autodromo Enzo e Dino Ferrari, Imola, Italy - November 1, 2020 Third placed Daniel Ricciardo of Renault celebrates on the podium after the race Pool via Reuters/Miguel Medina

Даниел Рикардо изјави дека би сакал да му биде тимски колега на седумкратниот F1 шампион Луис Хамилтон, откако Џенсон Батон изјави дека Австралијанецот би можел психички да го добие Хамилтон во ист болид. Иако Ботас останува на второто возачко место во Мерцедес следната сезона, тимот може да го замени во 2022.

MELBOURNE, AUSTRALIA – MARCH 12: Daniel Ricciardo of Australia and Renault Sport F1 talks in the Paddock during previews ahead of the F1 Grand Prix of Australia at Melbourne Grand Prix Circuit on March 12, 2020 in Melbourne, Australia. (Photo by Bryn Lennon – Formula 1/Formula 1 via Getty Images)

Кога беше запрашан дали би сакал да биде тимски колега на Хамилтон, Рикардо изјави: „Би сакал да се испробаме еден ден во ист болид доколку има можност за тоа. Се надевам дека Луис ќе остане подолго во спортот и дека ќе добијам шанса за таква можност.“

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote