in

Rita Ora и коронавирусот: Пејачката вели дека и е жал за роденденската забава и непочитувањето на мерките!

Британската пејачка изјави дека „сериозно погрешила во проценката“ и дека „превзема целосна одговорност“.

Рита Ора вели дека и е „многу жал“ затоа што ги прекрши правилата за карантин, што во моментов се на сила во Англија, поради прославата на нејзиниот 30-ти роденден.

Пејачката изјави дека во саботата била на роденденска забава во ресторан во западен Лондон.

„Со оглед на мерките, сфатив колку неодговорни се моите потези и преземам целосна одговорност“, рече Ора.

Според медиумите, на забавата имало до 30 лица, иако пејачката ја опиша прославата како „мал собир“.

Таа вели дека одлуката ја донела во еден момент.

Лондонската полиција потврдува дека излегле на терен и го посетиле ресторанот „Каза Круз“, откако пријавиле потенцијално кршење на карантин.

„Многу ми е жал што ги прекршив правилата и разбирам дека ова ги става луѓето во ризик“, објави Ора.

„Ова беше сериозна и непростлива грешка при проценката.“

Во моментов во Англија се во сила мерки за карантин, кои дозволуваат само собир со едно лице.

Пабовите и рестораните во моментов се затворени, но им е дозволено да продаваат безалкохолни пијалоци за да ги однесат.

Исто така, не се препорачува да се дружите со луѓе надвор од семејната куќа или да се собирате во затворено.

На полицијата им е дозволено да оддели групи од повеќе од шест лица, а оние што не ги почитуваат тие наредби може да бидат казнети со 100 фунти. Казната може да се зголеми на 3.200 фунти со секој прекршок.

Рита Ора не е првата јавна личност што признала дека ги прекршила мерките за карантин.

Напаѓачот на Челси, Тами Абрахам се извини во октомври што беше „наивен“ и присуствуваше на забава по повод неговиот 23-ти роденден.

Кајл Вокер, играч на Манчестер Сити, им се обрати на навивачите во мај, исто така, поради непочитување на епидемиолошките мерки.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote